Вхід

Реєстрація
Головна
 
Чернівецький обласний спортивно-туристський клуб ВЕСЛО 
Меню сайту
Категорії розділу
Івано-Франківська область [9]
Чернівецька область [13]
Довідник туриста [41]
Наше опитування
Коли у Вас є час на відпочинок?
Всього відповідей: 172
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Довідник туриста

Орієнтування на місцевості. Визначення напрямку
КомпасВ наш час відомо досить багато пристроїв для визначення напрямків світу. Проте, інколи не завжди вдається їх захопити з собою або в силу тих чи інших обставин неможливо ними скористатись... На озброєння пропоную вам невеличку статтю про те, як правильно зорієнтуватись за звичайними природними факторами, які відомі людству з давніх часів та перевірено працюють за будь яких умов. Як відомо, Україна знаходиться в Північній півкулі Землі, тож розглядатимо орієнтири пов’язані тільки з Північною півкулею. Просто кажучи сонце встає на сході, а сідає на заході. В обід місце знаходження сонця вкаже напрямок на південь. Півкулю можна визначити по руху тіні. Якщо тінь рухається за часовою стрілкою, це Північна півкуля, якщо проти часової стрілки – Південна.

Визначення сторін горизонту за тінню.
На рівнинній ділянці вкопайте в землю прут довжиною близько 1 метру. Відмітьте на землі точку, на якій знаходиться кінець тіні (а) . Через 15 хвилин відмітьте нову точку (б). З’єднавши ці точки, ви отримаєте напрямок «схід-захід», причому перша точка (а) вказує на захід. Пряма перпендикулярна лінія відносно вектору а-б вкаже напрямок «північ-південь».

Другий метод. Позначте вранці перший кінчик тіні від вкопаного пруту. Опишіть дугу, радіус якої рівний відстані від кінця пруту до стійки, яка розташована в центрі. В обід тінь скорочується. Після обіду вона подовжується. Відмітьте точне місце де перша тінь точно збіглась з другою. З’єднайте дві отримані точки, щоб утворити вектор напрямку «схід-захід». Перша, ранішня відмітка буде вказувати напрямок на захід.

Визначення сторін горизонту по годиннику.
Традиційним аналогом визначення напрямку «північ-південь» є спосіб, при якому стрілки годинника вказують цей напрямок. Годинник обов’язково має бути налаштованим за місцевим часом. Чим ближче ви знаходитесь до екватору земної кулі, тим менш точним вважається даний метод. Проте така похибка в межах України є не значною.

Знаходячись на північній півкулі, розташуйте корпус годинника в горизонтальній площині і наведіть годинникову стрілку на сонце. Кут між годинниковою ( хвилинною і секундною до уваги не приймається ) стрілкою і напрямком на цифру 12 на циферблаті розділений навпіл, утворить бісектрису, яка і визначить напрямок Північ-Південь.

Імпровізований компас
Шматочком металевого дроту (для цієї цілі ідеально підходить голка для шиття) проводять в одному напрямку по шовковій або вовняній поверхні до тих пір, поки він не намагнітиться, а потім, будучи підвішеним посередині на нитку, вкаже на Північ – Південь.

Більш ефективним способом є використання замість шовку звичайного біполярного магніту (наприклад, аудіо-навушники, динаміки, індукційні котушки деяких електроприладів (не плутайте з феритом, яки не є магнітом будучи сердечником індукційних котушок!) та інше).

Варто зауважити, що закручування нитки, на якій підвішений намагнічений дріт не допустиме!

Також зверніть увагу на наявність електромереж в околиці, які можуть досить сильно впливати на точність магнітних показань, не кажучи вже про високовольтні лінії.

Як альтернативу нитці можна використати «плавучий» метод – покласти намагнічений дріт на плаваючий на поверхні води листочок або клаптик паперу чи кори.

Для намагнічування дроту без наявності магнітних предметів, можна використати звичайну біполярну батарейку, з’єднавши її полюси виготовленою власноруч пружиною, в середині якої не торкаючись її стінок розташований стальний дротик, який потрібно намагнітити. Така котушка створює досить сильне електромагнітне поле. Чим більша кількість витків, тим краще намагнітиться дріт.

Якщо дроту та елементів живлення немає, може підійти лезо для бриття. Потерши його кілька разів об долоню та підвісивши на нитці, останнє також буде вказувати полюси земної кулі.

Застосовуючи інші методи визначення напрямку ПН-ПД, проконтролюйте їх за допомогою імпровізованого компасу. Періодично підмагнічуйте дротик і завжди звіряйте «показання» за сонцем.

Визначення сторін горизонту по рослинам
Рослини також є точними природними орієнтирами напрямку Північ-Південь.

Це можна помітити, звернувши увагу на напрямок нагину стовбуру та крони дерев.

Відомості щодо того, що нібито мох проростає тільки з боку Півночі є помилковим. Дуже часто, особливо в густих гущах та низинах, мох охоплює стовбур дерев зі всіх боків. Проте, індикувати в цьому разі може забарвлення моху – зеленіша його сторона завжди вказує на Північ.

Малюнок кілець на зрубі стовбуру дерева також може вказати напрямок світу – з того боку, де інтервали між кільцями ширші, визначається напрямок до Земного екватора.

Визначення сторін горизонту за вітром
Сторони горизонту можна визначити по характерними для даної місцевості вітрам, якщо заздалегідь визначено їх напрям.
Місця, де спостерігаються характерні для місцевості вітри, як правило, мають похилу в бік потоку вітру рослинність, а пташки облаштовують свої гнізда з підвітряної сторони.

Орієнтування по небесним світилам

За час руху по орбіті навколо Землі на протязі 28 діб візуально форма місяця змінюється в залежності від місця розташування відносно Землі і Сонця. Коли він знаходиться на одній лінії Землі із Сонцем, світло від останнього не відбивається – це новий місяць.

Починаючи відбивати світло своєю видимою правою стороною, Місяць постійно прибуває. В повний місяць, супутник землі знову опиниться на одній лінії Сонця з Землею, проте на цей раз, між нею та Сонцем.

Після цього Місяць починає відбувати. Площа поверхні супутника, яка відбиває світло, стає дедалі меншою, утворюючи світловий малюнок у вигляді букви «С», з чим і співпадає поняття «Старий місяць».

Коли Місяць сходить до заходу Сонця, він з’являється на заході. Якщо він опиняється на небі після опівночі, то по його освітленій частині можна визначити Східний напрямок.
Таким чином, в вечірній та нічний періоди доби, за Місяцем можна визначити напрямки «Схід-Захід».

Орієнтування по зіркам

Зірки починають видніти на нічному небі займаючи одні і ті ж положення відносно одна одної. Кожної наступної доби вони починають свій схід над горизонтом на 4 хвилини раніше, що після закінчення місяця, трансформується в 2-годинну різницю.

В Північній півкулі, зірки видні всю ніч. Полярна зірка не приймає участі у видимому русі зірок по нічному небі, оскільки розташована над Північним полюсом. Тому вона є важливим орієнтиром для навігації.

По іншим зіркам також можна визначити напрямки горизонту:
Вкопайте в землю дві палиці різної висоти. Направте їх на будь-яку зірку крім Полярної. По візуальному русі зірки відносно палиць, можна визначити напрямок горизонту, в який ви дивитесь.
Якщо зірка явно піднімається – ви дивитесь на схід. У разі видимого зниження зірки, ви дивитесь на захід.
Петле-подібні рухи зірки вправо говорять про те, що ви спостерігаєте за Північною півкулею. А при здійсненні протилежних зміщень вліво – ви дивитесь на Південь.
Категорія: Довідник туриста | Додав: Lubomir (21.04.2010)
Переглядів: 3496 | Теги: компас, орієнтування на місцевості | Рейтинг: 2.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz